Veterinární stomatologie

Exotická zvířata-případy ze světa.

GEPARD: CELOLITÁ KORUNKA IN SITU-ZOO SAN ANTONIO-USA

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ohoM8CrpuZE 

 

MROŽ DOSTANE NOVÉ KORUNKY – NEW YORK AQUARIUM-USA

Šestnáct měsíců starý mrož „Aki“ ukazuje svou novou sadu titanových korunek, které mají chránit jeho kly před poškozením během růstu.Generální kurátor David De Nardo říká, že pro mrože je přirozené, že se jejich kly dostávají do kontaktu s blátem, ale drsný povrch nádrže v akvariu přispívá k obrušování skloviny rychleji, než je tomu ve volné přírodě. Takto oslabená sklovina klů by se mohla stát branou pro bakteriální infekci.Proto ve spolupráci s veterinárními zubaři z Wildlife Conservation Society bylo rozhodnuto předejít dalšímu poškození skloviny a případné infekci nasazením ochranných korunek.Ty byly vyrobeny z velmi tvrdého, mořské vodě odolného a pro organizmus inertního titanu.Co se bude ale muset udělat, říká De Naro, je po čase stávající korunky nahradit většími.Cílem je zvládnout to tak ,že až bude Aki dospělý, bude mít kompletně vyvinuté nepoškozené kly.
Více: 
http://www.zooborns.com/zooborns/new-york-aquarium/
http://archive.wcs.org/sw-high_tech_tools/wildlifehealthscience/fvp/

LEVHART OBLÁČKOVÝ (NEOFELIS NEBULOSUS) SINGAPORE ZOO

Divoké kočky,s vyjímkou geparda,mají extrémně velké špičáky.Tyto specializované zuby slouží k více funkcím,které jsou spojené s pohlavím,věkem a životním stylem.Zachování celistvosti špičáků je proto důležité pro tělesné a duševní zdraví zvířat. Samice levharta obláčkového byla léčená pro zlomeninu špičáku.Po uvedení do narkózy pomocí (Telazol-3 mg/kg),byla následná anestezie udržována plynem (Isofluran).Délka kořene byla stanovená pomocí elektronického apexlokátoru a rentgenových snímků. 3,5 cm dlouhý mandibulární kořen byl ošetřen standartními metodami a po tvarové úpravě nadkořenové části zubu uzavřen pomocí (gutta percha). Po sejmutí otisků horní a dolní čelisti byla na takto upravený pahýl adaptována dočasná ochranná korunka,vyrobená z methyl-metakrylátu,která byla o týden později nahrazena celolitou kovovou korunkou.

NEW CROWNING GLORY FOR TIGER AT SINGAPORE ZOO

SINGAPORE - A seven-year-old male tiger received his crowning glory over the weekend - a brand new gold tooth, a Singapore zoo official said Sunday. Satria, an Indo-Chinese tiger, lost his upper right canine earlier this month in a fight with the dominant male in his enclosure at the Night Safari, said Vincent Tan, a Singapore Zoological Gardens spokesman. Three vets and five dentists from a private hospital worked on Satria's new tooth, Tan said. The operation was performed on Saturday. A mold of his tooth was made two weeks ago for the new gold canine, he added. ``The new canine is a gold cast alloy that cost $800 Singapore dollars (US$457) ... It will take another two to three days before Satria can tear meat again,'' Tan said. Tan said the operation on the 130 kilogramme (286 pounds) carnivore

TYGR SI POŠKODIL ZUBY NA ŘETĚZU OD KLECE: SEMINOLE-USA

„Song“ je 180 liber vážící samice sibiřského tygra, žijící v rehabilitačním středisku Vernona Yatese pro záchranu volně žijících zvířat v Seminole. Jedenáctiletá samice se chtěla pokusit dostat do protější klece k tygrovi. Na řetězu od klece si poškodila špičáky.Následně se jí udělaly váčky.Pro bolest přestala jíst a začala rychle hubnout. Song musela být umístěná v celkové anestézii v Bayshore Animal Clinic k první ze dvou procedur. Dr.Graddock během tří hodin trvajícího chirurgického zákroku ošeřil kořenové kanálky a upravil nabroušením poškozené korunkové části špičáku. V konečné fázi sejmul otisky horní a dolní čelisti podle nichž byly v laboratoři vyrobeny dva a půl palce dlouhé korunky z bílého zlata. O několik měsíců později v druhé fázi, v průběhu 5 hodinové operace Dr.Graddock nasadil nové korunky. Originál článku:
http://www.911animalabuse.com/00abusers/vernonyates.htm 

http://www.crazedfanboy.com/nolansnewsstand02/popculturereview131.htm

 

ORGANIZACE IAR POMÁHÁ MEDVĚDŮM V AGRA BEAR SANCTUAREY-Republic of india

Používat „tančícího“medvěda k žebrání peněz od turistů je zakázáno v Indii od roku 1972, ale zvířata jsou k podobným účelům využívána i nadále. Aby mohl trýznitel snáze kontrolovat a chránit se tak před kousnutím, už v mládí jsou špičáky medvěda rozbité kladivem. Mnoho medvědů proto vyžaduje rozsáhlou zubní péčí k úlevě od bolestí zubů, které jim byly poškozeny. Více o organizaci IAR nahttp://www.internationalanimalrescue.org/

 

ЛЮТЫЙ-Россия

Ošetření tygra, sraženého nákladním automobilem v zoologickém rehabilitačním středisku UTYOS, postaveném v regionu Laza, uprostřed ussurijské tajgy.Zvířeti byl srážkou s automobilem zlomen horní špičák a dolní se při fraktuře čelisti vykloubil.Tygr nemohl pevně udržet potravu v ústech a začal rychle ubývat na váze.V následných fázích léčby byla do kořene horního špičáku implantována kořenová nástavba, nesoucí kovovou korunku.U dolního špičáku bude následně použit cylindrický implantát, na který se upevní kovová korunka a obnoví se tak původní funkce chrupu, aby mohl být tygr později vypuštěn zpět do volné přírody.

Originál článku: http://zhurnal.lib.ru/g/goppe_w_i/lutijneuru.shtml

Video: http://rutube.ru/video/9f61bb051e6549635e12f409c1d90ca9/?ref=logo

SLONÍ KLY

Sloní kly jsou největší zuby,které vyžadují léčbu.Tyto přeměněné řezáky v horní čelisti jsou pří kořeni duté a rostou po celý život. K poškození klů dochází v zoologických zahradách například kontaktem se stěnami nebo ploty v uzavřeném prostoru. Takto ulomené či jinak roztříštěné kly,kdy je obnažená zubní dřeň se stávají vstupní branou infekci,která se může stát vážnou hrozbou.Byly hlášeny četné případy,kdy k náhlému úmrtí slona přispěl infikovaný kel. Nejvhodnější léčba infikovaného klu se posuzuje velmi pečlivě.Individuálně, s přihlédnutím k mnoha faktorům.Tyto operace vyžadují nejen vysoce specializované chirurgické nástroje různých velikostí, ale kladou především největší nároky na lékaře v oblasti veterinární stomatologie.

LEV PUSTINNÝ (PANTHERA LEO) SASKATOON ZOO SOCIETY-KANADA

Stejně jako divocí lvi v přírodě, i v zoologických zahradách si mohou lvi ulomit špičák nakousnutím na tvrdou kost. To se ale stává vzácně.Častější příčinou poškození zubů je kousání do kovových mříží klece. V Saskatoonské zoo si lev Georg takto postupně poškodil tři špičáky. Následná infekce a bolest mu znemožňovala přijímat potravu.

Po vyšetření a následném vyčištění kořenových kanálků bylo rozhodnuto uchránit zbylé části zubů před další abrazí celokovými korunkami.Vzhledem k tomu, že tohle byl jeden z prvních případů na světě ,kdy byly u lva zhotoveny zubní náhrady a lvi se dožívají v zajetí maximálně 20 let, je dnes možné shlédnout pouze lebku vystavenou v zoo. Při pohledu na lebku je zřejmé, vedl-li zákrok zkušený tým lékařů a protetické náhrady byly zhotoveny v přiměřené velikosti, s přihlédnutím ke kvalitě kořenů. Tento typ zákroku může být praktickým a trvanlivým řešením traumatu zvířecího pacienta.

Originál článku: A Lion's False Teeth
Staženo z: 
http://jerryhaigh.blogspot.cz/2013/08/a-lions-new-teeth_1.html
Originál ke stažení: 
A Lion's false teeth

ORANGUTAN BORNEJSKÝ (PONGO PYGMEUS)- SAO PAULO,BRAZÍLIE

Ukázková práce zubních techniků z Brazílie- Sao Paulo. Protetické fixní  práce kotvené 16 implantáty u Orangutana. Odkaz stažen z http://www.qualident.com.br/protese_animais.php

Adresa

PETR MOJ
Zubní laboratoř LPdental
Generála Svobody 280/24
736 01 Havířov - Šumbark
CZECH REPUBLIC

tel: +420 739 189 038
E-Mail: petr.moj@seznam.cz

IČO: 72081350
bankovní účet: 2218542389/0800
IBAN: CZ07 0800 0000 0022 1854 2389


        Informace 

         Tygr ussurijský

  (Panthera tigris altaica)

   Studium-měření údajů.

             Petr Moj

 Poděkování ZOO Ostrava

          Medvěd syrský

    (Ursus arctos altaica)

   Studium-měření údajů.

            Petr Moj

  Poděkování ZOO Ostrava

     Dentální anomálie.

  Protetické části zobáků

            u ptáků.

 

 Práce se studenty

Absolventské práce studentů

     -tematické zaměření

  Veterinární stomatologie.Всё в твоих руках-LPdental (ЛПдентал)Ветеринарная стоматология