Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica) Studium-měření údajů. Petr Moj Poděkování ZOO Ostrava.

Poděkování ZOO Ostrava za zapůjčení lebky tygra ussurijského.

Tímto bych zde chtěl velmi poděkovat ZOO Ostrava za zapůjčení lebky samice sibiřského tygra. Zvláště pak paní Markétě Tichovské a panu Adámkovi,kteří mi  celý projekt pomohli realizovat.

www.zoo-ostrava.cz

U zvláště chráněných živočichů, kteří jsou zařazeni v úmluvě CITES ,je manipulace s podobným exponátem vždy problematičtější. Lebku jsem měl zapůjčenou na 6 dní.

Na lebce jsem provedl důležitá přeměření,která nelze zjistit na umělých kopiích lebek, nebo reálně při ošetření případu v praxi. Naměřené hodnoty slouží k individuální úpravě instrumentária,které se používá při ošetřování velkých kočkovitých šelem-Pantherinae. Ověřují se hloubky kořenových lůžek jednotlivých zubů. Zde se všechny zubní nástroje nadstavují tak,aby šlo v co nejkratším čase efektivně zub ošetřit. Důležitá je také lokalizace ,umístění a tvar Mental foramen,která je na lebce nejsnáze nastudovatelná. Další výhodou práce s lebkou je možnost studia jednotlivých struktur zubů,hloubek kořenových kanálků,ale také specifických anatomických tvarů atd. V neposlední řadě celková měření slouží také k individuální úpravě otiskovacích lžic nutných v případech,kdy se zhotovují protetické náhrady. Na mnoha zubech vidíme usazený zubní kámen,který bývá prvotním signálem vzniku zubního kazu. Z tohoto studia zubů můžeme použít zjištěné informace ,jako zpětnou vazbu pro případnou preventivní prohlídku ,nebo ošetření v reálné praxi.

V neposlední řadě se podobné poznatky a zkušenosti z oblasti stomatologie zvířat mohou předávat formou  přednášky  odbornému ošetřujícímu personálu Zoologických zahrad. Výsledkem bude odborná připravenost ošetřujícího personálu. Jejich zkušenosti a znalosti jsou velmi důležité jako zpětná vazba pro nás.

Adresa

PETR MOJ
Zubní laboratoř LPdental
Generála Svobody 280/24
736 01 Havířov - Šumbark
CZECH REPUBLIC

tel: +420 739 189 038
E-Mail: petr.moj@seznam.cz

IČO: 72081350
bankovní účet: 2218542389/0800
IBAN: CZ07 0800 0000 0022 1854 2389


 Всё в твоих руках-LPdental (ЛПдентал)Ветеринарная стоматология