Tchoodi

Tchoodi-Vtetování černého pigmentu do dásní a rtů.

V pravém slova smyslu nejde o stomatologický zákrok na zubech. Jde o kosmetickou proceduru,jejímž smyslem je zvýraznit bílé  zuby a krásu úsměvu.. Svým způsobem  se stomatologií tedy souvisí.

Podstatou celého zákroku je vtetování začerňující směsi složené z přepáleného oleje, Bambuckého másla (Butyrospermum parkii) a dalších přísad do dásní a rtů. Účelem je vytvořit kontrast a zvýraznit bílé zuby tak, aby co nejvíce vynikly. Ženy ze západní Afriky říkají ,že jejich předkové tuto tradici praktikují léta. Vtetováním přírodního černého pigmentu získají ženy výrazněji bílý úsměv, aby se staly ještě více atraktivními pro muže. Celkově se tímto postupem ochrání také dásně a omezuje zápach z úst. Video: http://vimeo.com/20957106

Tato tradice je typická především pro Fulby z východní Afriky. Fulbové sami sebe nazývají Fulbhe,  Fulani nebo Peulh. Toto původně nomádské pastevecké etnikum je rozšířené především v oblasti afrického Sahelu, tj. v severní části západní, střední a východní Afriky od Senegalu po Súdán a Etiopii. Důležité zastoupení mají v Burkině Faso, Kamerunu, Gambii, Guineji, Guineji-Bissau,Čadu, Mali,  Mauritánii, Nigeru, Nigérii,Senegalu, Sierra Leone a Súdánu.

Fulbové jsou geneticky odlišní od okolních etnických skupin, mají odlišné zvyky, kulturu, životní styl i organizaci společnosti. Mají také nápadně bledší pokožku v porovnání se sousedními černošskými kmeny, europoidní rysy tváře, úzké rty, rovnější vlasy a jsou podobně jako jiné pastevecké kmeny v Africe velmi vysocí a štíhlí. Fulanské dívky a ženy  mají pleť výrazně světlejší, v porovnání s tmavší pletí žen z okolních kmenů. Nechávají si vtetovat černý pigment do dásní a rtů ,aby ještě více zvýraznily své bílé zuby a staly se tak ještě více atraktivnější pro své protějšky.

Wodaabe (Bororo) je malá podskupina z velkého etnika Fulbů. Začerňování rtů je typické i pro tyto lidi. Na konci období dešťů se scházejí Wodaabe klany na tradičních místech spojených s oslavami. Zde mladí muži z kmene s komplikovaným líčením,peřím a jinými ozdobami tančí yaake tanec. Zpívají písně a snaží se tak zapůsobit na ženy. Mužský ideál krásy je u tohoto etnika symbolizován výškou,bělmem očí a bílými zuby. Muži proto často valí očima a cení zuby ,aby zdůraznili tyto vlastnosti.

 Dásně s přirozeným tmavším pigmentem

V podstatě efekt  ,kdy se určitá etnika snaží začernit dásně a rty ,aby zvýraznily své bílé zuby, se v přírodě u mnoha zvířat vyskytuje běžně. U psovitých,kočkovitých a medvědovitých šelem je to přirozeně se vyskytující jev.

I u lidí jsou dásně s přirozeně tmavším pigmentem . Typické je to především pro lidi tmavší pleti,ale i zde se tato pigmentace dásně vyskytuje vzácně.

Adresa

PETR MOJ
Zubní laboratoř LPdental
Generála Svobody 280/24
736 01 Havířov - Šumbark
CZECH REPUBLIC

tel: +420 739 189 038
E-Mail: petr.moj@seznam.cz

IČO: 72081350
bankovní účet: 2218542389/0800
IBAN: CZ07 0800 0000 0022 1854 2389
Всё в твоих руках-LPdental (ЛПдентал)Ветеринарная стоматология