Z hlediska stomatologického ošetření chrupu u zvířat, je z pohledu kvalitního a trvanlivého ošetření zubů nutno přihlížet i k tomuto faktoru- síla stisku zubů.
S přihlédnutím k tomuto velice podstatnému faktoru lze předejít neúspěchu při ošetření zubů u daného druhu zvířete. Není tím myšleno pouze poškození protetických pomůcek a náhrad,které se u zvířat dělají v mnohem menší míře než u lidí. Myslí se tím,že vždy vidíme případ jako celek ,s přihlédnutím k danému druhu zvířete. Pouze tak lze následně zvolit optimální výplňové materiály a uplatnit vhodné postupy na individuální rekonstrukce povrchů zubů apod.
Celková odolnost těchto materiálů ,způsob dostavby povrchu zubů ,ať již materiály nanesenými z volné ruky ,nebo rekonstrukce protetikou, musí být vždy voleny úměrně tlaku a síle ,které na ní budou vyvíjeny stiskem ozubené čelisti daného druhu zvířete.
Lidské svaly v čelistech vyvinou průměrnou sílu zhruba 600 newtonů (N), což odpovídá tlaku 60kg působících na 1 cm² povrchu zubu. Ta maximální se pohybuje u mužů okolo 200 kg-1 cm² ,u žen je to o 50kg méně. U mnoha zvířat jsou tyto síly mnohonásobně vyšší. Navíc pro šelmy je typické,že je síla přenášena ve směru páčivém vůči povrchu zubů (Canino sectorial komplex). V porovnání k tomu u člověka se přenáší tlak při žvýkání rovnoměrně ve směru kolmém vůči povrchu zubů.Stoličky člověka jsou tvz.bunodontní (žvýkací plošky jsou ploché, určené k rozžvýkání potravy) ,přenášený tlak se rovnoměrně přenáší a rozkládá z jedné široké plochy na druhou.Pro chrup šelem jsou charakteristické zašpičatělé zuby.Skusový tlak se tudíž nerozkládá jako u člověka do plochy, ale soustřeďuje se bodově s daleko větší účinností do menšího prostoru v zašpičatělé části zubů. Ošetřené zuby u člověka tudíž nejsou v takové míře vystavovány příčným páčivým silám a tvz.“bodovému zatížení“,které je spojeno s trháním syrové potravy ,drcením kostí apod.,jako u šelem.