Dentální šperky (Tooth Jewelry)

KAMÍNKY A JINÉ DROBNÉ OZDOBY

Tyto zubní ozdoby se upevňují na zuby v ordinacích ošetřujících lékařů několika způsoby.

 1.Nalepené na povrch zubu - Sklovinu zubu nepoškozují. Kdykoliv je možné ozdobu odstranit . Běžně jsou v nabídce ordinací kamínky swarovski (barevné sklo) , nebo umělé topasy,rubíny,zirkony a diamanty, zasazené do 18-22kar. zlata, případně stříbra, upravené do podoby drobných šperků. Takto přilepené, vydrží na zubu v průměru jeden rok.

 2.Zasazené do skloviny zubu – obvykle se takto zasazují drahé kameny- (diamanty,rubíny a jiné). V porovnání s umělými kameny a sklem, které mají spodní stranu rovnou, jsou drahé kameny jinak broušené. Spodní strany jsou pro zvýraznění co největší kvality odlesku vybroušeny do pravidelných mnohostěnných geometrických tvarů.Nejsou tedy rovné. Z tohoto důvodu musí lékař vybrousit v povrchu zubu důlek ,do kterého kamínek vsadí. Pacient se musí smířit s mírným narušením skloviny zubu. Výhodou této varianty je ,že se kamínek stává pevnou součástí zubu. Drží stejně pevně, jako nacementované korunky a můstky.


3. V zubní laboratoři se někdy zhotovuje výrobek, při kterém je kamínek nalepen na teplem tvarovanou 0,6 mm tenkou fólii. Výhodou je libovolné opětovné sejmutí a nasazení kamínku. Častěji se ale tato      alternativa uplatňuje v humánní ortodoncii u dětí, kdy se slečnám lepí tyto ozdůbky na vhodné části ortodontických aparátků-rovnátek.

GRILLZ

Výstižný výraz z angličtiny, označující zubní šperky v pravém slova smyslu. Jedná se o módní trend,který vznikl v hiphopové kultuře.Populární jsou především v USA. Tyto zubní ozdoby se nasazují na zuby. Nijak je nepoškozují. Dají se kdykoliv sejmout a znovu nasadit. Někteří lidé tyto ozdoby nosí jako doplněk své image.Jsou součástí jejich životního stylu.Jiní tyto ozdoby používají příležitostně ,pouze jako dekorační doplněk na vhodné společenské akce.

1.Grillz-sériově vyráběné prefabrikáty:Vyrábí se v ohromném množství tvarů a provedení z levných materiálů „bižuterie“ až po opravdové umělecké výrobky ze zlata a platiny ,osázené diamanty. Tyto    prefabrikáty se uchycují na zuby pomocí hmoty, která nahřátím ve vodě změkne. Takto změkčená hmota se vloží mezi zuby a šperk. Následným přitlačením šperku k zubům, vznikne uvnitř šperku po ztuhnutí  na zubech individuální pružná vrstva. S její pomocí se může šperk mnohonásobně opětovně sejmout a znovu nasadit na zuby.Tyto výrobky si klient vybírá a objednává obvykle prostřednictvím internetu sám.

2.Grillz- individuálně vyrobený šperk:Vyrábí se klientovi na zakázku, dle přání a požadavků. Celý proces začíná sejmutím otisků zubů klienta a zhotovením sádrových modelů, na kterých se bude navrhovat  a dokončovat budoucí šperk. Jde vlastně o úplně stejný pracovní postup ,se kterým se pacient setká u zubního lékaře při výrobě protetické náhrady. Samozřejmě s jedním malým rozdílem, že konečnou  podobu výrobku dává zlatník. Především u prací, obnášejících rytí ornamentů a vsazování kamenů do drahých kovů.Takto vyrobené grilly jsou „komfortnější“.V ústech nepůsobí tak mohutným dojmem ,v  porovnání“ s hrubými odlitky v jedné velikosti“, které jsou typické pro sériově vyráběné grilly. Přesněji kopírují individuální povrch jednotlivých zubů.Jejich individuální výroba je umožňuje zhotovit tak, aby  výrazněji nebránily přirozeným skusovým poměrům a artikulaci.

TOOTH JEWERLY

Poslední variantou jsou ozdoby,které jsou pevnou součástí chrupu.Nelze je libovolně odstranit. Jde zde o upravené zubní inlaye,onlaye,fasety,korunky a můstky.

1.Inlaye-onlaye:Jedním z nejčastějších požadavků především dívek a slečen ,je žádost o zhotovení různých zlatých proužků, lemujících hrany zubu, nebo vyplňujících různé mezizubní mezery.Práce, které  jsou nalepené na sklovině zubu je možné kdykoliv s pomocí lékaře bez následků odstranit. U těch ,které již nahrazují určitou část zubu, bude v případě odstranění nutno počítat s tím, že se bude muset zub  ošetřit a chybějící část zubu znovu restaurovat standardními postupy.

V každém případě je-li velikost a tvar této drobnůstky volena s rozmyslem ,opravdu může dodat osobnímu vzhledu určitou jiskru. Stejně jako šaty ,i ozdoba se musí umět nosit .Přidá li se k tomu ještě určité osobní charisma ,mohou tyto drobné šperky v ústech v kombinaci s celkovým vzhledem opravdu působit dobře.

2.Fasety,korunky a můstky:Tyto ojedinělé práce jsou téměř vždy spojeny s lidmi, navštěvující tetovací studia. Vesměs jde o klienty, kteří jsou ochotni investovat nemalé částky nejen do rozsáhlých tetování,  ale i do jiných trvalých úprav svého vzhledu. Nejčastější prosbou, je žádost zhotovit dentální práci,která byla ještě v nepříliš dávné minulosti zcela běžně zhotovována v ordinacích zubních lékařů. Tou prací je  zlatá, mnohdy atypicky upravená faseta, korunka-y ,nebo můstek ve viditelném úseku chrupu.

 V extrémních případech ,známých z médii , zacházejí někteří v úpravách svého chrupu tak daleko, že si nechají zuby zbrousit do tvarů špičáků viz. Lizard Man a podobně.

Adresa

PETR MOJ
Zubní laboratoř LPdental
Generála Svobody 280/24
736 01 Havířov - Šumbark
CZECH REPUBLIC

tel: +420 739 189 038
E-Mail: petr.moj@seznam.cz

IČO: 72081350
bankovní účet: 2218542389/0800
IBAN: CZ07 0800 0000 0022 1854 2389


   

      FOTOGALERIE

   Dentální ozdoby-šperky.Всё в твоих руках-LPdental (ЛПдентал)Ветеринарная стоматология