Dentální šperky (Tooth Jewelry)

KAMÍNKY A JINÉ DROBNÉ OZDOBY

Tyto zubní ozdoby se upevňují na zuby v ordinacích ošetřujících lékařů několika způsoby.

 1.Nalepené na povrch zubu - Sklovinu zubu nepoškozují. Kdykoliv je možné ozdobu odstranit . Běžně jsou v nabídce ordinací kamínky swarovski (barevné sklo) , nebo umělé topasy,rubíny,zirkony a diamanty, zasazené do 18-22kar. zlata, případně stříbra, upravené do podoby drobných šperků. Takto přilepené, vydrží na zubu v průměru jeden rok.

 2.Zasazené do skloviny zubu – obvykle se takto zasazují drahé kameny- (diamanty,rubíny a jiné). V porovnání s umělými kameny a sklem, které mají spodní stranu rovnou, jsou drahé kameny jinak broušené. Spodní strany jsou pro zvýraznění co největší kvality odlesku vybroušeny do pravidelných mnohostěnných geometrických tvarů.Nejsou tedy rovné. Z tohoto důvodu musí lékař vybrousit v povrchu zubu důlek ,do kterého kamínek vsadí. Pacient se musí smířit s mírným narušením skloviny zubu. Výhodou této varianty je ,že se kamínek stává pevnou součástí zubu. Drží stejně pevně, jako nacementované korunky a můstky.


3. V zubní laboratoři se někdy zhotovuje výrobek, při kterém je kamínek nalepen na teplem tvarovanou 0,6 mm tenkou fólii. Výhodou je libovolné opětovné sejmutí a nasazení kamínku. Častěji se ale tato      alternativa uplatňuje v humánní ortodoncii u dětí, kdy se slečnám lepí tyto ozdůbky na vhodné části ortodontických aparátků-rovnátek.

GRILLZ

Výstižný výraz z angličtiny, označující zubní šperky v pravém slova smyslu. Jedná se o módní trend,který vznikl v hiphopové kultuře.Populární jsou především v USA. Tyto zubní ozdoby se nasazují na zuby. Nijak je nepoškozují. Dají se kdykoliv sejmout a znovu nasadit. Někteří lidé tyto ozdoby nosí jako doplněk své image.Jsou součástí jejich životního stylu.Jiní tyto ozdoby používají příležitostně ,pouze jako dekorační doplněk na vhodné společenské akce.

1.Grillz-sériově vyráběné prefabrikáty:Vyrábí se v ohromném množství tvarů a provedení z levných materiálů „bižuterie“ až po opravdové umělecké výrobky ze zlata a platiny ,osázené diamanty. Tyto    prefabrikáty se uchycují na zuby pomocí hmoty, která nahřátím ve vodě změkne. Takto změkčená hmota se vloží mezi zuby a šperk. Následným přitlačením šperku k zubům, vznikne uvnitř šperku po ztuhnutí  na zubech individuální pružná vrstva. S její pomocí se může šperk mnohonásobně opětovně sejmout a znovu nasadit na zuby.Tyto výrobky si klient vybírá a objednává obvykle prostřednictvím internetu sám.

2.Grillz- individuálně vyrobený šperk:Vyrábí se klientovi na zakázku, dle přání a požadavků. Celý proces začíná sejmutím otisků zubů klienta a zhotovením sádrových modelů, na kterých se bude navrhovat  a dokončovat budoucí šperk. Jde vlastně o úplně stejný pracovní postup ,se kterým se pacient setká u zubního lékaře při výrobě protetické náhrady. Samozřejmě s jedním malým rozdílem, že konečnou  podobu výrobku dává zlatník. Především u prací, obnášejících rytí ornamentů a vsazování kamenů do drahých kovů.Takto vyrobené grilly jsou „komfortnější“.V ústech nepůsobí tak mohutným dojmem ,v  porovnání“ s hrubými odlitky v jedné velikosti“, které jsou typické pro sériově vyráběné grilly. Přesněji kopírují individuální povrch jednotlivých zubů.Jejich individuální výroba je umožňuje zhotovit tak, aby  výrazněji nebránily přirozeným skusovým poměrům a artikulaci.

TOOTH JEWERLY

Poslední variantou jsou ozdoby,které jsou pevnou součástí chrupu.Nelze je libovolně odstranit. Jde zde o upravené zubní inlaye,onlaye,fasety,korunky a můstky.

1.Inlaye-onlaye:Jedním z nejčastějších požadavků především dívek a slečen ,je žádost o zhotovení různých zlatých proužků, lemujících hrany zubu, nebo vyplňujících různé mezizubní mezery.Práce, které  jsou nalepené na sklovině zubu je možné kdykoliv s pomocí lékaře bez následků odstranit. U těch ,které již nahrazují určitou část zubu, bude v případě odstranění nutno počítat s tím, že se bude muset zub  ošetřit a chybějící část zubu znovu restaurovat standardními postupy.

V každém případě je-li velikost a tvar této drobnůstky volena s rozmyslem ,opravdu může dodat osobnímu vzhledu určitou jiskru. Stejně jako šaty ,i ozdoba se musí umět nosit .Přidá li se k tomu ještě určité osobní charisma ,mohou tyto drobné šperky v ústech v kombinaci s celkovým vzhledem opravdu působit dobře.

2.Fasety,korunky a můstky:Tyto ojedinělé práce jsou téměř vždy spojeny s lidmi, navštěvující tetovací studia. Vesměs jde o klienty, kteří jsou ochotni investovat nemalé částky nejen do rozsáhlých tetování,  ale i do jiných trvalých úprav svého vzhledu. Nejčastější prosbou, je žádost zhotovit dentální práci,která byla ještě v nepříliš dávné minulosti zcela běžně zhotovována v ordinacích zubních lékařů. Tou prací je  zlatá, mnohdy atypicky upravená faseta, korunka-y ,nebo můstek ve viditelném úseku chrupu.

 V extrémních případech ,známých z médii , zacházejí někteří v úpravách svého chrupu tak daleko, že si nechají zuby zbrousit do tvarů špičáků viz. Lizard Man a podobně.

 I přes poměrně velký obsah má tato stránka webu spíše informativní charakter. Požadavků na zhotovení prací podobného typu je opravdu velmi málo. Jsou ojedinělé. 

                                                                                                  Petr Moj      

Adresa

PETR MOJ
Zubní laboratoř LPdental
Generála Svobody 280/24
736 01 Havířov - Šumbark
CZECH REPUBLIC

tel: +420 739 189 038
E-Mail: petr.moj@seznam.cz

IČO: 72081350
bankovní účet: 2218542389/0800
IBAN: CZ07 0800 0000 0022 1854 2389


   

      FOTOGALERIE

   Dentální ozdoby-šperky.Всё в твоих руках-LPdental (ЛПдентал)Ветеринарная стоматология