Ortodoncie-Hlodavci (Rodentia)

Stomatologie hlodavců obecně.

Nejčastěji zde dochází k problémům u králíků,morčat a činčil.U všech těchto druhů zuby neustále dorůstají. Nejen hlodáky, které dorůstají všem hlodavcům ,ale i stoličky. Tento typ laphodontních zubů dorůstá neustále.Pokud nedochází k jejich dostatečnému obrušování, přerůstají stoličky do dutiny ústní.Pokud na ně tlačí protilehlé stoličky, vrůstají směrem zpět do kosti. V horní čelisti tak stoličky vrůstají  do očnice ,nebo do dutiny nosní.Ve spodní čelisti naopak stoličky mohou prorůstat spodní stranou čelisti do podkoží. Ve všech těchto případech může následně docházet k tvorbě abscesů. Hlodáky mohou přerůstat ven z dutiny ústní.Mohou se ale i rotovat(palatinálně-lingválně)tak,že nákusem do měkkých tkání  protilehlého patra způsobí výraznou bolest. V ordinaci veterinárního stomatologa se problém s přerostlými hlodáky ,nebo stoličkami ,řeší zbroušením. Nejefektivnější metodou je zkrácení zubů pomocí zubní vrtačky s příslušnými brusnými nástroji.

Ortodoncie u hlodavců (Rodentia).

U laphodontního typu stoliček se korekce neprovádí. Zde se koriguje pouze postavení hlodáků.

Meziální –distální posun hlodáků.

Korekcí se zde upravuje diastema mezi hlodáky tak,aby funkce těchto zubů v horní a dolní čelisti byla optimální. Posun zubů se provádí pomocí tlačných ,nebo tažných pružin – pér. Tyto ortodontické prvky lze vyrobit z vhodného ortodontického drátu, nebo adaptovat velikostně vhodný- továrně zhotovený prefabrikát.

Palatinální-lingvální posun hlodáků.

Tento typ korekcí se nejčastěji provádí pomocí ortodontických pružin.Je zde možná korekce jednoho, ale i obou hlodáků současně.

Labiální- posun hlodáků.

Pro tento typ korekce se používá speciálně upravená ortodontická aplikace s ortodontickým roztažným šroubem. Pro laboratoř je zde nutné zhotovit otisky čelistí. Laboratoř na základě otisků zhotoví modely,podle kterých se navrhne a následně vyrobí vhodná ortodontická aplikace. 

Adresa

PETR MOJ
Zubní laboratoř LPdental
Generála Svobody 280/24
736 01 Havířov - Šumbark
CZECH REPUBLIC

tel: +420 739 189 038
E-Mail: petr.moj@seznam.cz

IČO: 72081350
bankovní účet: 2218542389/0800
IBAN: CZ07 0800 0000 0022 1854 2389
Всё в твоих руках-LPdental (ЛПдентал)Ветеринарная стоматология