Petr Moj-Ukončení činnosti v redakci StomaTeamu-reakce na článek p.Lonského v KZT 2/2018 Určeno zubním technikům a veterinárním lékařům

Petr Moj-Ukončení činnosti v redakci StomaTeamu-reakce na článek p.Lonského v KZT 2/2018 Zubním technikům-Veterinárním lékařům.

10.10.2018 ukončuji tuto spolupráci. Má působnost v časopise byla opravdu symbolická. Když kolegové viděli mé zaneprázdnění v zubní laboratoři, zezačátku po mě raději nic moc  nechtěli. No a nakonec mi už radši nic nedávali. Proto se nestydím říci, že moje funkce v časopise byla spíše čestná.

 

Hybným impulzem byl pro mne článek p.Lonského v KZT 2/2018. Tvrdit, že spolupráce se vzdálenou laboratoří je k ničemu! V dnešní době! V době, kdy se polovina fixní protetiky skenuje, data přeposílají ,konstrukce se frézuje na opačném konci republiky (běžně i v jiném státu)  a hotový výrobek se realizuje na druhém konci města ale i státu,potom postrádají podobná tvrzení rozhled. V době, kdy klienti se psy ,ale i humánní pacienti běžně dojíždějí do ordinací i ze zahraničí postrádá tvrzení p.Lonského  profesionální  zkušenosti. Taktéž tvrdit, že vymysleli novou metodu mi připadá odvážné. Buď o tom nikdy neslyšeli, dělají to poprvé a úplně jim uniklo, že už se podobné věci nacházejí ve veterinární stomatologii 40 let, nebo to jen obkoukali a s obměnou vydávají za nové ve svůj prospěch.

 

Osobně jsem psal článek do Veterinární kliniky 2/2016 ročník 13, který je v podstatě o pravém opaku. O možnostech řešení korekcí, způsobech, jak spolupracovat s veterináři. Kvalitu a odbornost tehdy posuzoval veterinární lékař-stomatolog, s kterým jsem nikdy nespolupracoval, moc si ho ale pro jeho odbornost a smysl pro kolektivní práci vážím-MVDr.T.Fichtel,Ph.D.  Některé části textu mi zamítl. Podal pomocnou ruku a poradil, že by to šlo napsat tak a tak, aby to nevypadalo jako holé komerční sdělení, které mi předtím zamítl tuším MVDr.M.Čáp.

 

Na KZT mě trochu mrzí, že podobné články neprochází odbornou korekturou. S tímhle by se p. Lonský prezentovat na odborném mezinárodním veterinárním kongresu určitě nemohl. Proto si myslím, že bude nejmoudřejší, když se médiím jako celku trochu vzdálím. Čas ukáže, že to bylo nejlepší řešení v mnoha úhlech pohledu na věci a dění.

 

Každopádně s čím stoprocentně s p. Lonským souhlasím je, že by se zubní technici neměli bát spolupráce s veterináři. Docela mě to rozesmálo, protože jsem si vzpomněl na reakci MVDr.T.Fichtela, když jsem před 8 lety začínal a navazoval kontakty s veterináři. Jako jediný se tehdy z českých veterinářů ozval. Doteď si to pamatuji. Cituji. Z kterého vesmíru jste se vynořil? Vždyť tu práci technici nechtějí moc dělat! Co na to doktorovi říci? Jak mu odpověděť? Takže aby bylo jednou provždy jasno! Opravdu nejsem tak úplně odtud! :-D

Ale vážně konkurence se vůbec nebojím. Nic ani netajím. V článcích jsem hodně věcí popsal, jak principiálně fungují. To samé mám i na webu laboratoře s bohatou fotodokumentací zhotovených aplikací z mé spolupráce s veterinárními stomatology. Mimo p.Lonského, nikdy jsme spolu nespolupracovali.

 

Jediné co mi přijde opravdu zvláštní a úsměvné je, že ty největší vlny nevznikají na moři, kde plaveme ale v malém českém rybníčku. V té nejúžeji specifikované části stomatologie, kde je nejmíň práce. Přičemž standardně se to rozvlňuje v Praze,protože se tam žije draze :-D :-D :-D

13.10.2018           Petr Moj

Autor: Petr Moj
Aktualizováno: 13.10.2018 22:15:51