Nahrazení dvou pravých řezáků malou snímatelnou protézou z Deflexu. Slečna věk 20 let.

Charakteristika případu.

Slečna před necelým rokem přišla při úraze o pravý velký řezák. Lékař ji nabrousil dva vedlejší zuby a udělali jsme provizorní můstek. Bohužel nedávno ji musel extrahovat pravou dvojku, která byla kotevním zubem pro můstek. Přišla tedy o můstek a v ústech ji vznikla na první pohled velká mezera. Z ordinace přišlo zadání zhotovit malou snímatelnou protézu, která nahradí ztracené zuby.

 

Komplikované aspekty případu. Nikdy není nic černé nebo bílé. Na vše se musíme dívat individuálně v širší perspektivě.

Z technického hlediska to byl problematický případ. Prakticky ztracený. Jako mladý člověk má slečna zuby bez obnažených krčků. Tedy nízké ,bez podsekřivých míst ,kde by se náhrada sponami pevně zafixovala. Hluboký zkus. Z palatinální strany bylo problematické ,na už tak nízkých zubech celou konstrukci náhrady pevně stabilizovat. V místě extrakce druhého řezáku se bude hojit dáseň, takže to nebude ani dlouhodobé řešení jak se plánovalo,ale pouze dočasná imediátní náhrada. Mé rozhodnutí bylo, že tohle je na hranici možnosti zhotovitelnosti. Informoval jsem o tom lékaře. Budu li to realizovat, tak bez záruky na kvalitu. Reklamace nebudou možné. Pacientka se dostaví do laboratoře, kde ještě jednou posoudím ,zdali jsou podmínky opravdu tak nepříznivé a vše ji následně vysvětlím.

 

 

Přišla i s rodiči, kteří na ni čekali v čekárně. Posoudil jsem situaci a zavolal rodiče. Vysvětlil, proč zde tohle řešení nebude dlouhodobě účelně fungovat . Konstatoval jsem, že tohle vyrábím pouze za 1200,-Kč .Nesu tíhu prakticky celého výrobního procesu. Vyrobit to trvá někdy i několik hodin, takže případná reklamace není jen ztráta zisku z této práce ,ale i nutnost znovu zaplatit materiál ,nevyjímaje ztracený čas. Takže pro laboratoř to není až tak významně zisková práce, abych se za každou cenu pouštěl do něčeho, co ve finále nakonec možná všechny naštve, protože výrobek nesplní požadovaná očekávaní.

 

Zde je to výše zmíněné, proč se na vše musíme dívat v širší perspektivě.

V tu chvíli mi slečny přišlo opravdu líto, protože tenhle systém opravdu někdy nedává pacientům možnost volby. Takže jsem do toho nakonec šel ,ale s omezením záruky. Pacientka dostala slevu 600,-Kč z laboratorní ceny výrobku za focení na web. Je tedy k dispozici i foto s obličejem.

 

 

Vlastní realizace-předání18.10.2018: Zhotoveno z Deflex M10. Je tvrdší, takže spony budou lépe fixovat náhradu. Zároveň budou moci být spony i tenčí. Nyní náhrada drží dobře. V případě uvolňování protézky je zde možnost zhotovení fixních prvků na sponových zubech z fotokompozitu. Přitažení spony, přibroušení apod. Vše jsou to takové 5 až 15 minutové úkony, které je možné provést kdykoliv i v laboratoři, takže se nebude muset objednávat a čekat až si pro ní najde prostor ordinace. S doktorem jsme náhradu předali ,ale on za pár dní odjede na dovolenou, takže ji ani nic jiného nezbude.

 

K tématu náhrad z Deflexu více v okně Humánní protetika. V detailu Náhrady z polyamidů. Podpora technologií. Deflex

 

 

 

20.10.2018 Sobotní přibroušení drobných otlaků v zubní laboratoři.

 

 

1 „Dentální model LP“ další keramickou fixní zubní náhradu slečně zhotovím zdarma.

Mou standardní praxí je, že čím propracovaněji a individuálněji je náhrada pro pacienta zhotovená, tím bude dražší. Jsou na tom postavené celé Atypické dentální práce, které jsou mou nadstandardní nabídkou pro pacienty. Někdy se ale pacient dostane do tak nešťastných sledů příčin a následků, že v podstatě ,i když laboratoř nevyrábí nic výjimečného, zaplatí v konečném výsledku v ordinaci vyšší částku. Vysokou částku za různé fáze ošetření a protetiku. Začalo to zlomením velkého pravého řezáku,který léčila a následně extrahovala lékařka,kde slečna původně chodila. Implantát odmítla. Nyní jí ,se mnou spolupracující lékař,kde pacientka chodí aktuálně nabrousil 2 vedlejší zuby. Zhotovili jsme provizorní můstek. Bohužel po pár měsících ji musel lékař extrahovat pravou dvojku,která byla kotevním zubem pro můstek. Takže nyní ma provizorní protézku. Zde mi opravdu slečny přišlo líto, protože ve 20 přijít opravdu nešťastnou náhodou o dva přední zuby je smůla. Navíc každá mladá slečna se chce líbit. No a občas i pousmát. Mně osobně se na mé profesní cestě většina lidí snažila spíše vždy podkopnout nohy ,ale měl jsem štěstí potkat i pravý opak. Pár jedinců, kteří mi podali více než pomocnou ruku. Možná je nyní nejvhodnější chvíle nabídnout tu samou pomocnou ruku někomu, kdo to opravdu v tuto chvíli potřebuje. Nedávno jsem ukončil lektorskou činnost na školeních, ale také i spolupráci se StomaTeamem atd., takže už nebudu mít „tak svázané ruce“ a nějaký volný čas se na podobné případy občas najde. I když bez zisku .Ale budu mít dobrý pocit z dobře odvedené práce,která někomu pomůže a bude dobrou reklamou pro laboratoř!?

 

 

Zde bych chtěl poděkovat panu doktorovi, že pacientce podá také pomocmou ruku. Slečně bude účtovat pouze nabroušení zubu a následné nacementování náhrady. Celková realizace náhrady bude provedena v zubní laboratoři zdarma. Ve své podstatě pojem -Dentální model je hloupost. Slečna není modelka. Nějak jsem to ale nazvat a okomentovat musel. Na druhou stranu řekla li o sobě v minulosti známá modelka Twiggy,že vlastně dělá věšák na šaty, může i jiná pohledná slečna -s nadsázkou řečeno dělat „věšák na zuby“. Každopádně slečně to nyní víc než pomůže a já na tom ve své podstatě také neprodělám.

 

 

Autor: Petr Moj
Aktualizováno: 21.10.2018 21:39:43