Kdo neměl v době ČSSR zubní korunky a můstky ze zlata měl tohle. Poděkování panu doktorovi.

Kdysi nejpoužívanější náhradní stříbro-paládiová dentální slitina. Ten, kdo neměl korunky nebo můstky zhotovené ze zlata, měl v ústech s největší pravděpodobností protetiku vyrobenou ze slitiny Palargen L. Ono vlastně ani nic moc jiného nebylo. Dnes už se tato slitina prakticky nepoužívá. Je nahrazena levnými chrom-kobaltovými slitinami umožňujícími zhotovit složité rozsáhlé protetické konstrukce, které ze stříbro-paládiových slitin bylo obtížné zhotovit. Cena Palladia na světových trzích během let také výrazně vzrostla.  Palargen L se dnes prodává okolo 540,- Kč za 1 g nového kovu v Safině. Pacienta nyní vyjde levněji krásná bílá korunka v barvě zubu s kovovým základem z chrom-kobaltu, kde stojí 1g kovu cca 20,-Kč.

 

Ve své podstatě už zde budeme moci mluvit o novém kousku dentální historie. Uplatnění této slitiny se už do běžné dentální praxe stěží vrátí. Osobně jsem z této slitiny dobrých patnáct let  nic pro pacienty nedělal. Občas nám přijdou z ordinací nějaké staré můstky a korunky, které lékaři požadují vyčistit od zbytku cementu a pryskyřice. Ale i to je spíše už rarita, protože po 29 letech, kdy tuto slitinu, kterou má v ústech už jen minimum pacientů nahradily levnější chrom-kobaltové slitiny.

 

Dnes studující zubní technici a lékaři se s touto slitinou v budoucnu možná už v reálu nesetkají. Palládium dávalo této slitině , která šla vyleštit do vysokého lesku typicky šedivě bílou barvu. V ústech se ale pro nízkou tvrdost slitiny lesk časem ztratil. Protetika měla časem matný šedo bílý nepříliš esteticky působící povrch.

 

Aktuálně jsem dostal od jednoho ze spolupracujících lékařů kousek této slitiny, z které jsem udělal pár vzorků. Ty budou jako ukázka pro studenty zařazeny do projektu  Periodic Table of the Elements.

Panu doktorovi s úctou zde.

MUDr. Yuri Gerasymcuk ,děkuji velmi moc za dar 4,8g palládiové dentální slitiny pro výrobu vzorků

Др. Юрій Герасимчук, дуже Вам дякую за подарунок 4,8 г палладієвого сплаву для виробки зразка.

Petr

 

Na obrázku Palargen L ve formě litiny prodávané ve formě „destičky“ podnikem Safina. Dále slitek a peletka vzniklá tavením indukcí v zubní laboratoři. No a nakonec fasetovaná korunka.

 

Autor:
Aktualizováno: 15.09.2018 21:29:01